top of page
fidanlar3_1.jpg

Tohumluk Malzeme Üretimi

İşlevsel Ormanlar, yaşam döngüleri içerisinde su, organik madde, tohum ve fidan gibi ihtiyaç duyduğu kaynakları kendisi üretebilen ormanlardır. Yaşamı Besle ailesi olarak, bu ormanların kurulması aşamasına destek olacak çalışmalar yürütüyoruz. Bu amaçla tohumdan fide ve fidan yetiştiriyoruz. Yetiştirdiğimiz tohum ve fidanları İşlevsel Ormanlar tasarımına uygun olarak uygulama alanlarımıza dikiyoruz.

Tohumun, yerel türlerden çoğalıyor olmasını önemsiyor ve önceliklendiriyoruz. Yerel tohum, uzun yıllar boyunca içinde bulunduğu bölgenin çevre koşullarına uyum sağlayabildiği için varlığını ek bir ihtiyaç olmadan dirençli bir şekilde sürdürür. Bitki hastalıklarına ve şiddetli hava koşullarına karşı daha dayanıklıdır. Kültürel önemi için yerel tohumu çoğaltmayı ayrıca önemsiyoruz 

Yerel tohumun yanında, iklim değişikliği nedeniyle değişen koşullara uyum kabiliyeti yüksek egzotik türleri de alanlarımıza dahil ediyoruz. Onların gelişim ve yerel türlerle uyum süreçlerini dikkatle gözlemliyoruz. Tohumdan fidana üretim yolculuğunu Çalca Uygulama Alanımızda gerçekleştiriyoruz. Tohum Odası, Sera, Tohum Bahçesi, Damızlık Yatak ve Fidanlık evrelerini içeren süreçlerin hikayesini ve neler yaptığımızı aşağıdaki bağlantılardan öğrenebilirsiniz.

bottom of page