top of page

Menekşe

Menekşe; ilçe merkezinde 450 m2 bahçeli bir ev olarak yörenin kültürel dokusunu yansıtan; İşlevsel Ormanlar’ı tüm unsurlarıyla, daha küçük ölçekte temsil eden bir uygulama alanıdır. 

Menekşe Köyceğiz Gölüne yakın lokasyonu sebebiyle nemi ve sıcaklığı fazlasıyla hissettiğimiz bir alan. Bu koşullar bahçenin çok katmanlı bitki örtüsü ve beraberinde getirdiği mikro-iklim ile hafifliyor.

İçerisinde bir ailenin temel ihtiyaçlarını gideren sebzeler, meyveler ve tıbbi aromatik bitkiler gibi türleri barındırıyor. Bu küçük alandaki zengin bitki çeşitliliği birçok kuş ve böcek türünü de kendine çekmeyi başarıyor. Hatta bir atmacaya bile güvenli bir sığınak olabiliyor. Bu haliyle Menekşe; insanın hem bedenini hem ruhunu besleyen bir yerleşke olarak, İşlevsel Ormanların kentsel boyutta da gerçekleşebileceğini gösteren iyi bir örnektir.

Menekse.jpg

Menekşe’nin kapısı insanları bir araya getiren onarıcı faaliyetlere de açık. Gönüllülük ve iş birliğinin tohumlarını büyüttüğümüz bu alanda bireyin zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişimine katkı sağlayan çalışmalar yürütülüyor.

bottom of page