top of page

Zeytinalanı

İşlevsel Ormanlar Zeytinalanı Uygulama Alanı; 40 dönümde araştırma ve geliştirmeden eğitime, ekonomi üretiminden kültürel ve sanatsal etkinliklere, onarıcı birçok sürece ev sahipliği yapan bir alan. 

Çorak ve bol taşlı bir toprak yapısı ile başladığımız bu yolculukta bereketli bir yaşam alanı kurmaya başlamanın heyecanını yaşıyoruz. İşlevsel Ormanlar metodolojisiyle ekolojik restorasyon uygulamaları yapıyor, süreçleri gözlemliyor, ölçümlüyor ve sonuçlarını sürekli iyileştirmeler yapmak üzere değerlendiriyoruz. Zeytinalanı, her geçen gün, ihtiyaç duyduğu kaynakları kendisi üretebilir hale geliyor. 

ZA_genel2.jpg

Bu alanda ana mücadele konumuz kuraklık. Bölgemizde sık yaşanan orman yangınları mevcut kuraklığın etkisini daha da arttırıyor. Dolayısı ile bir yandan ihtiyaçlarımızı üretirken diğer yandan nem tutan, biyokütle üreten, toprağı zenginleştiren ve kolayca yanmayan türlerden oluşan bir İşlevsel Orman’ın değeri çok büyük. Tahıl ve bakliyatlar, zeytin, badem ve mısır incirlerinin desteğiyle büyürken, biz de gayretlerimizi toprağın dört mevsim örtülü ve yeşil olabileceği birliktelikleri keşfetmeye odaklıyoruz.

ZA_genel.jpg

Tasarım, uygulama, yönetim, ölçümleme ve iletişim konularında araştırma ve uygulama laboratuvarı olan Zeytinalanı’nda süreçleri, ulusal ve uluslararası ölçekte interdisipliner iş birlikleri ile yürütüyoruz.

İşlevsel Ormanlar Zeytinalanı Uygulama Alanı ve Topluluğu aynı zamanda bilgi, beceri ve tecrübemizi toplumla yüz yüze paylaştığımız etkinlik ve kamp alanı görevini görüyor.

bottom of page